Ahşap Mobilya Boyama İpuçları

Ahşap Mobilya Boyama İpuçları

Profesyonel mobilya boyama işlemleri ile hiçbir zahmete girmeden evlerinizdeki eskiyen mobilyalarınızı yenileyebilirsiniz. Ahşap mobilyalar yapısı gereği her boya ile boyanmaz. Mobilyaya uygun kalitede ve renkte boya seçerek işe başlamanız gerekecektir. Ahşap mobilya boyama ipuçları arasında ilk sırada doğru boya tercihi gelecektir.

Ahşap Mobilya Hangi Boya ile Boyanır?

Mobilya boyası tercihlerinde materyale uygun ürünler seçmek son derece önemlidir. Ahşap için yağlı boya ve akrilik boya en çok tercih edilen ürünler arasında yer almaktadır. Genelde ahşap boyama işlerinde masa, sandalye ve konsol gibi ürünler için akrilik boyaların tercih edildiği görülmektedir.

Kullanılacak Rengi Doğru Belirleyin

Evde ahşap boyama malzemeleri ile işleme geçmeden önce ilk olarak doğru rengi belirlemeniz gerekecektir. Mobilyaların kullanılacağı alanın genel dekorasyonuna ve baskın renklerine uygun renkler tercih edilebilir. Orijinalliği sevenler için mobilyayı kendi renginde de boyayarak daha iyi sonuçlar alınması mümkündür.

Yüzeyi Zımparalamak Önemli!

Kendinden vernikli ahşap boyası gibi seçenekler ile işlem yapmadan önce mobilya yüzeyinin zımparalanarak çok daha iyi bir sonuç alınması sağlanacaktır. Zımpara gerektirmeyen özel boyalar tercih edilmeyecekse yüzeyi uygun zımparalar ile boyamaya uygun hale getirmeniz gerekecektir. Ahşap mobilya boyama ipuçları arasında zımpara kağıdı ile yapılacak işlemler mükemmel sonuçlar alınmasını sağlayacaktır.

Astar Yapmayı İhmal Etmeyin

Lake mobilya boyama başta olmak üzere mobilya boyamasında önemli bir işlem astardır. Diğer birçok alan için yapılacak boyama işlerinde astar çoğu zaman gereklidir. Zımpara sonrasında astar yapılarak hem mobilyanın ömrü uzatılır hem de boyanın daha iyi tutunması sağlanır. Öte yandan darbelere karşı da mobilya daha dayanıklı hale gelecektir.

Cila/Vernik Uygulamasına Dikkat!

Evde mobilya boyama yorumları incelendiğinde önemli bir aşamanın ise vernik/cila aşaması olduğu aktarılmaktadır. Boyama işlemi bittikten ve boya kuruduktan sonra fırça yardımı ile sıvı vernik kullanılabilir. Öte yandan sprey cila ile kolayca yüzeye işlem yapmak da mümkündür. Boyanın kalıcılığını artıran ve mat veya parlak bir bitiriş sağlayan bu yöntem ahşap mobilya boyama ipuçları arasında en önemli unsurlardan biridir.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.