Banyo Fayans Boyama ve Dekorasyon

Banyo Fayans Boyama ve Dekorasyon

Banyo fayans boyama işlemleri günümüzde banyolarında uygun maliyetli dekorasyon yapmak isteyen birçok kişi tarafından tercih ediliyor. Evlerinin her alanının iyi bir dekorasyonla tamamlamak isteyenler için çoğu zaman maliyetli olan banyo yenileme işlemleri basit yöntemlerle de yapılabiliyor.

Sanıldığının aksine fayansların da başarılı şekilde boyanması mümkündür. Banyo fayanslarını yenilemek yerine boyatarak yeniden dekore edebilirsiniz. Banyo fayans boyama ve dekorasyon işlemlerinde doğru boyaları tercih etmek ve uygun araçlarla boyama yapmak son derece önemlidir.

Banyo Fayansları Hangi Boya ile Boyanır?

Banyo fayans boyası tercihlerinde mutlaka malzeme türüne ve kullanım alanına göre kaliteli ve boyama alanına uygun boyaların seçilmesi gerekecektir. Uzun vadede iyi sonuçlar almak için boya tercihi en önemli unsurdur.

Fayans üzerine uygulanacak boyalarda temel unsur suya ve neme dayanıklı olmasıdır. Bu nedenle çoğu zaman yağlı boya, epoksi, sprey veya akrilik boya türleri tercih edilmektedir. Genelde epoksi boylar evlerde kullanılmamaktadır. Öte yandan yağlı boya ise koku gibi nedenlerle az tercih edilir. Sprey boyalar ise pratik olsa da kapalı alanda kullanımı istenen sonuçları vermeyebilir. Akrilik boyalar ise banyo fayans boyama işlerinde de en çok tercih edilen boya çeşitlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Fayans Rengi Nasıl Değiştirilir?

Fayans boyası kullanılarak banyo ya da diğer fayans kullanılan alanlarda renk değişimleri yapılabilir. Dekorasyonda en önemli unsur renk tercihidir. Mekana uygun renkler kullanılarak en iyi sonuçlar alınabilir. Fayans rengini değiştirmek için boyama tercih edebileceğiniz gibi çeşitli uygun kaplama seçeneklerini de tercih edebilirsiniz.

Banyo Fayans Boyama Nasıl Yapılır?

Yağlı boya ile fayans boyama işlemleri başta olmak üzere ilk olarak hangi boya türü ile işlem yapılacağını belirmek gerekecektir. Ardından buna uygun yöntemler ile boyama yapılır. Genel çerçevede fayansları istenen renge boyamadan önce astar uygulaması yapılabilir. 24 sat astar boya sürüldükten sonra beklenir. Astar boyanın kurumasının ardından 2 kat olmak üzere istenen renkte boyama yapılır. Banyo fayans boyama ve dekorasyon işleri için parlak yüzey astarı, multi surface hobi boyası, kalın sır vernik, uygun fırçalar ve birçok farklı malzemeye ihtiyaç duyulacak.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.